Вечір «Я ще не все Тобі сказав»

 

17 березня в Актовій залі Університету відбувся вечір «Я ще не все Тобі сказав», присвячений 60-річчю від дня народження Володимира Івасюка.

 

Видатному композитору, автору легендарних «Червоної рути», «Водограю», «Двох перстенів» Володимирові Івасюку четвертого березня виповнилося би шістдесят років. З часу непоправної трагедії пройшли роки. Але не заживає рана і лише у своїй пам’яті народ складає шану Володимиру Івасюку.

Вечір «Я ще не все Тобі сказав» у стінах Університету зібрав рідних і друзів Володимира Івасюка, виконавців його пісень і просто поціновувачів творчості композитора-пісняра. Тому зі сцени лунали спогади, спогади... І, звичайно, – пісні, бо як же без них?

Поет Ігор Калинець, не будучи особисто знайомим з Володимиром Івасюком, бо як сам зазначив, «наші з Володею дороги розійшлись у часі», поділився спогадами, хто у Львові вперше виконав пісні поета-пісняра і де вперше він їх почув. Поет пригадав, як перебуваючи на засланні, отримав лист, в якому знайомі сповіщали про смерть Володимира. Саме його загадкова смерть підштовхнула Ігоря Калинця написати поезію на основі міфу про Ідика. Саме її прочитав поет на вечорі.

Про свою творчу співпрацю з Володимиром Івасюком також розказали поети Богдан Стельмах та Роман Кудлик. Зокрема, Богдан Стельмах пригадав, хто вперше познайомив його з композитором-піснярем. Це був буковинський письменник Дмитро Герасимчук. Завдяки цьому знайомству розпочалася творча співпраця і світ почув «Два перстені», «Лиш раз любов цвіте», «Запроси мене у сни», «Колиска вітру», «Нестримна течія». За цей час вони встигли написати небагато – шість пісень, але яких! Про історію написання деяких з них розповів на вечорі Богдан Стельмах. «Я йому приніс текст «Щороку і весна, і осінь», і Володя почав добирати мелодію. За пару днів вона була готова, а пісня – ні. Тобто заспів і приспів не збігались із музикою. Мелодія була ідеальна, ми домовились щось допрацювати. А Володя звернув увагу на слова з мого вірша – «мов два перстені у вечірню воду» і запропонував зробити пісню «Два перстені», – так поет розповів про «народження» пісні «Два перстені». Богдан Стельмах прочитав свій вірш, присвячений Володимирові Івасюку.

Зал мав змогу почути унікальний запис пісні «Балада про Мальви» у виконанні самого композитора-пісняра. Його голос, сповнений життя, такий приємний і милозвучний, розчулив присутніх до сліз.

Лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка композитор Віктор Камінський, який разом навчався з Володимиром Івасюком у Львові, у своєму виступі наголосив на його феномені: «Це його геніальність знайти ту тональність і ту мелодію, потрібні у даний момент і у даний час саме у цьому рядку пісні». Також він закликав музикознавців та філологів до наукового вивчення та дослідження творчості Володимира Івасюка.

Звичайно, на вечорі лунала і його пісня. Співаки української естради – Народний артист України Павло Дворський, Заслужений артист України Мар’ян Шуневич та Ольга Щербакова, – виконали твори, створені незабутнім Володимиром Івасюком: «Я твоє крило», «Пісня буде поміж нас», «Нестримна течія», «Два перстені» та інші. Зал, аплодуючи, активно підспівував.

З трепетом у душі ділився своїми спогадами про першу зустріч з Володимиром Івасюком Павло Дворський: «Це був 1965 рік. Ми зустрілись на музичному конкурсі учнів музичних шкіл. Він виступав за Кіцманські музичну школу. Я виходив на сцену одразу після виступу Володі. Пригадую, я з таким великим баяном, виходячи на сцену, мало не збив його з ніг. Зачепив Володю ним, а він сказав: «Та куди ти так поспішаєш? Ще встигнеш наспіватися».

Павло Дворський під власний акомпанемент на фортепіано заспівав пісню «Маки для сина», яку написав спільно із поетесою Тамарою Севернюк за один вечір, дізнавшись про смерть поета-пісняра,.

Присутні на вечорі мали змогу послухати твори, написані в класичному жанрі, які виконала солістка Будинку камерної та органної музики Ольга Жаровська (концертмейстер Олена Мартинюк).

Після закінчення концерту, виступила сестра Володимира Івасюка Галина Криса, яка подарувала Науковій бібліотеці Університету альбом про Володимира Івасюка, виданий за сприяння «Фонду Короля Данила». Подарунок прийняв проректор з наукової роботи Богдан Котур, який висловив щирі слова вдячності і закликав до наукового осмислення творчості композитора-пісняра.

Вечір завершився спільним виконанням незабутньої «Червоної рути» Володимира Івасюка.

 

Оксана Гоцур

Фото Юлії Мілянич