20 лютого 2011 року

 

виповнилося

75 років

 

від дня народження одного з найвідоміших українознавців Європи, фольклориста, етнографа, літературознавця, мистецтвознавця, бібліографа та громадського діяча, професора Пряшівського університету (Словаччина)

Миколи Мушинки.


Вищу освіту здобув у Карловому університеті в Празі, де зацікавився вивченням лемківського фольклору.
Навчався в аспірантурі у Празькому та Київському університетах, але за спілкування з дисидентами був висланий з СРСР і виключений з аспірантури. Після захисту дисертації 1967 р. у Празі працював на посаді керівника дослідного кабінету україністики Пряшівського університету.

1968 р., під час уведення військ Варшавського договору у Прагу, «за зв’язки з українськими дисидентами та шістдесятниками» був звільнений з роботи.

Близько 5 років працював пастухом  у колгоспі та понад 15 років – кочегаром у Пряшівській котельні. Але всі ці роки вчений не переставав публікувати наукові статті та книги. 1990 р. був реабілітований і повернувся на викладацьку роботу у Пряшівський університет. 1993 р. у Києві захищає докторську дисертацію,

1997 р. обраний  іноземним членом НАН України.

Микола Мушинка – автор близько 70 книжок, брошур, збірників, понад 240 наукових статей, 450 рецензій та 1100 науково-популярних і публіцистичних статей

(зокрема, «З глибини віків. Антологія усної народної творчості українців Східної Словаччини» (1967), «Володимир Гнатюк – дослідник фольклору Закарпаття» (Париж, 1975), «Фольклор Пряшівщини в працях українських та російських вчених і сучасний стан його дослідження» (1968), «Спільні і відмінні риси у фольклорі русинів Пряшівщини та Воєводини» (1971) та ін.). Він популяризує Україну, її культуру та призабуті українські традиції не лише в Європі, прославляє імена забутих або недооцінених українських учених, письменників, художників, політиків, а також меценатів, які сприяли відбудові старовинних українських церков і пам’ятників тощо.

 

Інформаційно-аналітичний і профорієнтаційний центр