Богдан Гаврилишин: «Поганий стан України зумовлений тим, що у нас немає національної еліти»

8 вересня 2009 року в Актовій залі Університету за участю представників наукових та громадських кіл, економістів, студентів відбулася презентація книги відомого вченого Богдана Гаврилишина «До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє».

Запрошуючи до слова автора книги, виконувач обов’язків ректора ЛНУ ім. Івана Франка професор Василь Височанський зазначив, що Богдан Гаврилишин є тою постаттю у науці, до авторитету якого прислухаються у цілому світі.

У своєму виступі Богдан Гаврилишин торкнувся найважливіших граней проблем, висвітлених у книзі. Опираючись на аналіз суспільно-політичного, економічного і культурно-духовного життя іноземних країн, він стверджує, що основними критеріями ефективності суспільства є чотири базові кити: соціальна справедливість, політична складова, економічна складова, співжиття людини і природи. Саме завдяки тому, що Японія зуміла поєднати у гармонії ці критерії, стала високорозвиненою країною, навіть незважаючи на її невигідні природні умови.

У цілому запорукою успішного розвитку будь-якої країни є гармонія між системою цінностей, політичної та економічної системи. Тому головною причиною теперішньої світової економічної кризи є, на думку науковця, насамперед не економічна складова, а занепад системи духовних цінностей.

Україні, яка перебуває у стані тривалої трансформаційної кризи, потрібно розв’язувати завдання: розбудовувати власну державність і формувати політичну націю; створити демократичну систему правління; перейти від індустріальної енерго- та ресурсозатратної економіки до сучасної ринкової економіки знань; сформувати нові суспільні цінності. «Поганий стан України зумовлений тим, що у нас немає національної еліти. Сьогодні я бачу, що є парості тої еліти», – резюмував Богдан Гаврилишин.

Автор книги «До ефективних суспільств. Дороговкази в майбутнє» зробив два, можливо, втішні, а, можливо, й невтішні, прогнози: процес трансформації України розпочнеться лише через 8-10 років, а стане вона найкращою серед кращих держав лише через 20 літ. «Можливо, тоді Україна і не матиме необхідності ставати членом ЄС», – зауважив науковець.

Саме на унікальній здатності Богдана Гаврилишина заглядати у минуле, тримати руку на пульсі тепер і творити майбутнє наголосила проректор Марія Зубрицька.

Обговорюючи книгу Богдана Гаврилишина, професор, доктор філософських наук Анатолій Карась звернув присутніх увагу на те, що книга пропагує новий шлях розвитку суспільства – через владу знань. Від того, як організовані знання, так і живе суспільство.

Науковець із задоволенням відповідав на запитання викладачів, журналістів і студентів.

Наприкінці зустрічі в.о. ректора Василь Височанський вручив Богданові Гаврилишину ювілейну медаль Університету, випущену з нагоди 150-річчя від дня народження Івана Франка.

 

     Оксана Гоцур

   Фото Юлії Мілянич